W związku ze zmianą technologii montażu i najnowszymi rozwiązaniami układowymi w dzisiejszej elektronice i mechanice najczęściej usuwane przez nas, usterki Laptopów to:
- Naprawy związane z awaryjnością technologiczną montażu BGA, Jak również uszkodzeń fizycznych układów Graficznych, Kontrolerów, Mostków spowodowane przenoszeniem komputerów, przegrzaniem, bądź przeginaniem nagrzanego laptopa. Czasem też występują samoistne uszkodzenia BGA.
- Uszkodzenia mechaniczne gniazd zasilania, gniazd usb, słuchawkowych, obudów, zawiasów spowodowane zmęczenie materiału, lub zbyt mocne oddziaływanie przez użytkowników
- Uszkodzenia mechaniczne matryc, spowodowane : upadkiem, uderzeniem lub zatrzaśnięciem czegoś na klawiaturze. Matryce również psują się samoistnie poprzez odklejenie lub awarie elektroniki.
- Wszelakiego rodzaju zalania. Żaden komputer nie jest odporny na zalanie. Mimo,ze może się wydawać, że zalanie nie spowodowało szkód, zaprzestanie prawidłowej pracy komputera jest tylko kwestią czasu i korozji. Należy go jak najszybciej przekazać do czyszczenia
- Uszkodzenia spowodowane przepięciami powstającymi na skutek ładunków elektrostatycznych, wyładowań atmosferycznych, podłączenia niewłaściwych, lub uszkodzonych urządzeń peryferyjnych. Podczas burzy należy odłączyć WSZYSTKIE przewody od komputera!!
- Niewłaściwa eksploatacja akumulatora, bądź wady produkcyjne nastawione na ograniczona liczbę cyklów ładowania.
- Szybka i drastyczna zmiana temperatur otoczenia. Powoduje skraplanie wilgoci w środku komputera i zwarcia.
- Uszkodzenia dysków twardych i pamięci. Najczęściej samoistne lub związane z upadkiem.
- Mikropęknięcia wielowarstwowych układów płyty głównej. Mało kto wie, ze płyta główna sklejona jest z kilku warstw takich płyt połączonych miedzy sobą metalizowanymi otworami. Pęknięcie którejkolwiek z miniaturowych ścieżek między sklejonymi warstwami, bądź wewnątrz otworu połączeniowego jest nie do naprawy i kwalifikuje płytę główna do wymiany.
Większość z tych usterek powstaje w laptopach w skutek przegrzania. Brak konserwacji układów chłodzenia ma ogromny wpływ na wzrost temperatury wewnątrz urządzeń elektronicznych. To z kolei przekłada się na szybsze uszkodzenia połączeń lutowniczych i trwałość układów scalonych