• Serwis laptopów Warszawa

     

    Serwis laptopów

     

    Matryce, zawiasy, obudowy, baterie, zasilacze, klawiatury, płyty ...

     

  • Odzyskiwanie danych

     

    Odzyskiwanie danych

    Serwery, macierze RAID, dyski HDD, SSD, przenośne, karty pamięci, pendrive

    profesjonalne usługi w jednym miejscu

    Dzwoń 22 8330504

     

  • Naprawa komputerów

     

    Naprawa komputerów

    Naprawa komputerów stacjonarnych, przemysłowych, produkcyjnych

    dzwoń 22 8330504

     

  • WYCENA NAPRAWY ZA DARMO

     

    Wycena naprawy

    Niezależnie jaka podejmiesz decyzję.

    Wycena naprawy laptopów oraz odzyskiwania danych

    dzwoń 22 8330504

     

odzyskiwanie danych metodą chip off

Pendrive, karta pamięci, dysk SSD przestał się zgłaszać w komputerze a dane które tam były przestały być dostępne dla użytkownika? Obecnie metoda Chip-Off jest właściwie jedyną możliwości odzyskania danych z uszkodzonych kart pamięci i pendrive oraz niektórych modeli dysków SSD.

Chip-off to zaawansowana metoda odzyskiwania danych, polegająca na fizycznym demontażu układu pamięci z urządzenia w celu odczytania jego zawartości przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jest to bardzo skomplikowany proces, który wymaga wielu umiejętności związanych z elektroniką i informatyką. Spróbujemy jednak choć trochę Państwu wyjaśnić na czym to polega i z czym musimy się mierzyć, oraz dlaczego takie odzyskiwanie danych jest kosztowne.

Etapy procesu Chip-Off

  1. Identyfikacja problemu:

    • Określenie, czy problem z odczytem danych wynika z uszkodzenia samego układu pamięci, czy innych elementów urządzenia (np. kontrolera, interfejsu, czy oprogramowania).
    • Potwierdzenie, że Chip-Off jest konieczny, a inne metody odzyskiwania danych nie są możliwe. Jest to bardzo ważne ponieważ ilość pracy przy metodzie Chip-off jest zawsze bardzo duża, a przez to kosztowna. Dobrze więc jest się upewnić, że jest to jedyna możliwość.
  2. Demontaż układu pamięci lub szukanie pinów technologicznych:

    Usunięcie obudowy urządzenia, co czasem nie jest takie proste, szczególnie przy metalowych obudowach, aby uzyskać dostęp do elektronicznej części pendrive lub karty pamięci, to pierwszy etap z całego procesu odzyskiwania danych. Kolejna sprawa to identyfikacja kontrolera oraz kości pamięci. W nowych urządzeniach niestety zarówno kontroler jak i pamięć przeważnie zalane są monolityczną masą, a pod warstwą lakieru ochronnego są piny technologiczne. Skupimy się w tym artykule jednak na sytuacji w której zarówno kontroler jak i pamięć to oddzielne układy, które można odlutować.

    widok pendrive przygotowanego do lutowania i odzyskiwania danych metodą chip-Off. Grubość ścieżek to 0,01mm a i tak jest to komfortowa grubość, bo bywają ścieżki 0,05mm a nawet 0,03mm
    widok pendrive przygotowanego do lutowania i odzyskiwania danych metodą chip-Off. Grubość ścieżek to 0,1mm a i tak jest to komfortowa grubość, bo bywają ścieżki 0,05mm a nawet 0,03mm

    Po odlutowaniu pamięci kolejny etap to:

  3. Czyszczenie układu:

    • Usunięcie pozostałości po lutowaniu i zabezpieczenie pinów, aby przygotować układ do odczytu.
  4. Odczyt danych:

    • Umieszczenie układu pamięci w specjalnym programatorze, a właściwie to czytniku pamięci ,  (np.  PC-3000 Flash).
    • Wykonanie surowego zrzutu pamięci (raw dump), który zawiera wszystkie dane zapisane na chipie, w skład których wchodzą bity danych, bity korekcji błędów, bity uszkodzonych kolumn, bity strefy serwisowej.
  5. Rekonstrukcja danych:

    • Korekcja źle odczytanych danych
    • Analiza zrzutu surowych danych, które są zapisane w postaci binarnej. Ten
    • Usunięcie nadmiarowych informacji (np. korekcji błędów ECC).
    • Rekonstrukcja logicznej struktury danych (np. systemu plików, tablic FAT, itd.), aby umożliwić ich odczytanie.
  6. Weryfikacja odzyskanych danych:

    • Sprawdzenie integralności danych.
    • Eksportowanie odzyskanych plików do formatu, który użytkownik może łatwo odczytać.

Kiedy stosuje się metodę Chip-Off?

Chip-Off stosuje się w sytuacjach, gdy inne metody odzyskiwania danych są nieskuteczne, na przykład:

  1. Uszkodzenie kości pamięci, kontrolera lub firmware: W przypadku gdy dojdzie do uszkodzenia kości pamięci, a jest to ponad 99% przypadków, kontrolera lub oprogramowania wewnętrznego jest to właściwie jedyna metoda na odzyskanie danych z pendrive, kart pamięci SD, microSD, CF i innych. Dla niektórych modeli dysków również jest to jedyna metoda na odzyskanie danych.

  2. Problemy z oprogramowaniem:

    • Uszkodzone oprogramowanie firmware uniemożliwia dostęp do danych.
    • Zabezpieczenia sprzętowe blokują dostęp do pamięci (o ile można je ominąć po odłączeniu chipa).
  3. Usunięte dane:

    • Sytuacje, w których dane zostały przypadkowo lub celowo usunięte, a ich odzyskanie bezpośrednio z urządzenia nie jest możliwe można zastosować metodę chip-Off do weryfikacji czy faktycznie komórki pamięci zostały wyzerowane, czy nie.
  4. Śledztwa kryminalistyczne:

    • Gdy odzyskanie danych jest kluczowe dla dowodów w sprawach sądowych można przeprowadzić odczyt pamięci i rekonstrukcje danych. Czasem mimo usunięcia danych pozostają fragmenty informacji w tak zwanych śmieciowych blokach. Zdarza się że są to fragmenty czatów, zdjęć, pojedyncze klatki filmów lub inne informacje, które śledczy mogą uznać za wartościowe .

Chip-Off to metoda ostateczna, ale niezwykle skuteczna w najbardziej wymagających przypadkach odzyskiwania danych. Często jet to również jedyna metoda na odzyskanie danych. Wymaga ona bardzo dużo wiedzy i szczególnie przy najnowszych nośnikach jest bardzo pracochłonna. Producenci wciąż na nowo wymyślają technologię zapisu i kodowania danych, a co za tym idzie osoby zajmujące się ich odzyskiwaniem muszą to wstecznie rozpracować. Praktycznie przy każdym urządzeniu jest to praca badawcza. Mamy nadzieję, że te kilka słów rozjaśnią Państwu trochę sytuację i pozwolą zrozumieć, dlaczego odzyskiwanie danych metodą chip-Off tyle kosztuje a pendrive czy karta pamięci to 30 do 200 zł. Wynika to po prostu z ilości pracy.