- W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to w jaki sposób przenosić sprzęt. Nagrzanego laptopa nie należy przenosić za róg obudowy, tylko oburącz, chwytając po przekątnej za spodnią obudowę. Przenoszenie za róg spowoduje naprężenia, a w rezultacie może skończyć się to uszkodzeniami na płycie głównej.
- Transport laptopa zaleca się w specjalnie przeznaczonych to tego celu plecakach oraz torbach, tak aby nacisk na obudowę komputera był znikomy (szczególnie jeżeli komputer niedawno pracował). Przenoszenie laptopa wraz z innymi przedmiotami, bez dodatkowej ochrony, grozi, nie tylko zarysowaniem obudowy, lecz także uszkodzeniem matrycy, a także namoknięciem bądź zanieczyszczeniem sprzętu. Przewożenie notebooka powinno się odbywać również, po wyłączeniu systemu, a nie jego hibernacji. Pomoże to uniknąć uszkodzenia dysku twardego oraz utraty danych na nim zapisanych.
- Kolejną radą, wartą uwagi, jest fakt o którym przekonaliśmy się niejednokrotnie w naszym serwisie. Mianowicie często w porze zimowej, przynosimy do domu zmarzniętego laptopa i od razu go uruchamiamy. Tymczasem, wewnątrz naszego laptopa powstaje para wodna i się skrapla, co bardzo często doprowadza do uszkodzeń, gdyż układy elektroniczne, jak wiemy, nie lubią wody. Pamiętajmy zatem, aby wychłodzonego laptopa nie włączać od razu, lecz odczekać aż się zaaklimatyzuje.
- Niewątpliwie zaletą notebooków jest ich mobilność, dzięki czemu możemy pracować na laptopie praktycznie w każdym miejscu. Czasami jednak, przyjmujemy tą zasadę zbyt dosłownie i zdarza nam się pracować na kolanach, na kocu, w łóżku, a nawet w wannie czego dowiadujemy się z wywiadów z klientami. Praca ww. miejscach jest zabójcza dla komputera przenośnego, dlatego, że zatykamy wszystkie otwory wentylacyjne. Brak cyrkulacji powietrza wewnątrz laptopa, powoduje jego przegrzanie i uszkodzenie. W laptopie znajdują się układy wytwarzające wysoką temperaturę, która musi być odprowadzona aby komputer mógł pracować poprawnie. Zatem jeśli chcemy pracować w miejscach mało przyjaznych dla naszego notebooka, należało by zakupić specjalny stolik pod laptopa.
- Jeśli komputer zaczął się nadmiernie nagrzewać, a nawet wyłączać podczas pracy, powinno to być zgłoszone w serwisie. Konserwacja i czyszczenie układu chłodzenia w takich przypadkach jest niezbędna i powinna być wykonywana minimum raz w roku. Wykonywanie tych czynności, zapobiegnie przegrzewaniu się naszego laptopa.
- Podczas pracy na laptopie, najlepiej powstrzymać się od spożywania pokarmów i płynów. Czasami wystarczy mała kropla płynu, aby doszło do zwarcia – uszkodzenia sprzętu. W przypadku, kiedy już zalejemy naszego notebooka należy niezwłocznie odłączyć zasilanie i wyjąć baterię, w żadnym wypadku nie uruchamiać go. Następnie udać się z laptopem do serwisu w celu wyczyszczenia zalania.
- Nie powinno zostawiać się podłączonego zasilacza oraz kabla Ethernet, kiedy laptop nie jest używany, np. na noc, na weekend itp. Zasilacz którego używamy powinien być oryginalny bądź dedykowany do naszego sprzętu, ale o zgodnych parametrach.
Laptopy, w ostatnim czasie, straciły swoją dawną jakość, na poczet niskiej ceny. Chęć zwiększenia zysków, pociąga za sobą gorszą jakość wykonania. Większość modeli pozostawia wiele do życzenia, niska jakość użytych materiałów, sprzyjają powstawaniu usterek w wyniku niedbalstwa użytkownika. Dlatego dbajmy o swoje laptopy, starajmy się przestrzegać powyższych wskazówek. Ich stosowanie na pewno nie pogorszy stanu naszego sprzętu, a wręcz przeciwnie wydłuży jego żywotność i dzięki temu, będziesz mógł dłużej cieszyć się sprawnym i dobrze wyglądającym laptopem.