Przede wszystkim należy zacząć od podziału na laptopy droższe i tanie. Te pierwsze charakteryzują się bardzo dopracowaną konstrukcją, wysoką wydajności i dużą niezawodnością. Po rozebraniu laptopa od razu widać, że wszystko jest na swoim miejscu, solidnie zmontowane, lutowanie na odpowiednim poziomie.
Największe problemy jakie spotykają tą grupę laptopów to uszkodzenia układów graficznych. Jako, że laptopy te są przeważnie bardzo wydajne potrzebują tez dobrego chłodzenia. Z upływem czasu chłodzenie zatyka się kurzem a układ graficzny i procesor muszą pracować w wyższej temperaturze. W skutek takiego użytkowania uszkadzają się chipsety graficzne.
Laptopy z niższej półki cenowej to zupełnie inne konstrukcje. Tanie materiały użyte do zbudowania laptopów mszczą się wieloma usterkami głównie mechanicznymi:
Wyłamane zawiasy i połamane obudowy matrycy są jednymi z częściej spotykanych problemów w tanich laptopach Asusa. Brak wzmocnień w obudowach i cienkie płyty główne sprawiają, że podczas przenoszenia laptopa dochodzi do mikropęknięć w obwodach elektronicznych oraz odklejania i uszkodzeń układów BGA.
Ogólnie nawet tańsze konstrukcje na tle konkurencji wypadają pozytywnie. Jeśli tylko nie będziemy lekceważyć pierwszych objawów uszkodzeń możemy małym kosztem przedłużyć życie naszego laptopa asus o kilka lat. Sprzęt jest na tyle wydajny, że nie opłaca się go co dwa lata wymieniać.