Koń trojański (ang. trojan [horse]) – jest to program, który tak naprawdę podszywa się pod inne programy i nikt nie spodziewa się zagrożenia. Wygląda zupełnie nie groźnie, jak zwykły program, ale ma bardzo dużą siłę niszczycielską. Nieświadomie możemy sobie sami go zainstalować i z niego korzystać, a wirus bez naszej wiedzy sieje spustoszenie. Jego groźne odmiany potrafią nawet sformatować dysk lub zalogować się na konto bankowości internetowej. Koń trojański to obecnie, jeden z najpopularniejszych typów szkodliwych programów. Próbuje on zainteresować użytkownika i zachęcić do uruchomienia go, najczęściej darmowym dostępem do płatnych serwisów internetowych bądź usprawnieniem działania komputera. Po uruchomieniu jednak, wykonuje szkodliwe czynności.
Adware/Spyware – to nowe typy aplikacji, które pojawiły się na dawno i są efektem rosnącej komercjalizacji Internetu. Istnieje wiele firm, które są zainteresowane, co użytkownicy wyszukują w sieci internetowej. Dlatego działa to na zasadzie takiej, że firma oferuje jakąś funkcjonalność w zamian za zainstalowanie, łącznie z produktem, jakiegoś programu, który wyświetla reklamy – adware, bądź takiego który monitoruje zachowania użytkownika – spyware. Tego typu programy nie są bardzo szkodliwymi, natomiast czasami mogą być niebezpieczne, gdyż nie mamy wpływu, jakie dane o nas gromadzą.
Rootkit- jest to program, który zostaje ukryty przed użytkownikiem w pamięci, na dysku lub w rejestrze systemowym. Rootkity pomagają cyberprzestępcom uzyskać pełny dostępn do systemu i są zazwyczaj rozpowszechniane w formie trojanów, które udają funkcje innych zwyczajnych programów.
Łańcuch szczęścia – program, który przykleja się do e-maili. W przypadku jak się go uruchomi, natychmiast wysyła kopie do innych użytkowników.
Bomby czasowe – są to wirusy, które atakują nasz komputer w określonych porach, konkretnego dnia, o konkretnej godzinie (np. uruchamia je data 01.01.2013r bądź godzina 13:13).
Bomby logiczne – aby się uaktywniły, muszą być spełnione określone warunki logiczne. Przykładem może być, gdy ktoś usunie dany plik z komputera. Bomba logiczna może się aktywować również, np. określonego dnia, o określonej porze lub po połączeniu się z Internetem lub po uruchomieniu danego programu, a nawet po osiągnięciu określonej liczby uruchomień komputera.
Makrowirusy - infekują szablony dokumentów, tworzone w pakietach typu Microsoft Office. Najczęściej przenoszą się przez aplikacje biurowe Worda i Excela, więc najbardziej lubią rozszerzenia *.doc, *.xls, *.trf. Wirus ten jest „upierdliwy”, ponieważ gdy raz zainfekuje nasz komputer, to każdy zapisany na dysku dokument, automatycznie staje się nosicielem wirusa.
Wszystkie te opisane wirusy sprawiają nam wiele kłopotów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na usuwanie wirusów komputerowych.