Do najczęściej pojawiających się błędów musimy zaliczyć:
- Lutowanie lub dogrzewanie układów BGA na płytach głównych w sytuacji gdy tak naprawdę uszkodzenie leży po stronie układu zasilania, bios czy innego elementu. Podchodząc do takiej naprawy musimy zacząć od naprawy tego co zostało uszkodzone, czyli nie mając pewności czy układy BGA są sprawne i dobrze przylutowane trzeba to wykonać jeszcze raz. Fora internetowe pękają od różnej maści pytań w stylu laptop xxx nie działa co robić. I odpowiedzi zmierz tu tam, wymień to i to. Ciekawe tylko czy osoba która zadaje pytania w tak prostych sprawach jest w ogóle w stanie dobrze zinterpretować wyniki pomiarów.
- Kolejne w kolejce popełnianych błędów są np. Wymiany matryc gdy uszkodzony jest układ graficzny, taśma matrycy lub inverter. Tylko jeśli mamy na podmianę części zamienne możemy doprecyzować gdzie leży problem.
- Przy samodzielnych naprawach bardzo często dochodzi do uszkodzeń mechanicznych. Połamane obudowy, wyrwane gniazda procesorów, pozrywane taśmy łączące, za długie śrubki wkręcone tak, że uszkadzają płytę główną to tylko wierzchołek góry lodowej.
Tylko w ostatnim miesiącu mieliśmy 37 napraw, w których klienci wydali od 50 do 400 zł na części, które okazywały się sprawne + oczywiście koszty naprawy w naszym serwisie. Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że dobry serwis laptopów, tabletów czy komputerów będzie miał na stanie dużo części zamiennych więc jeśli podmiana nie pomoże klient nie zapłaci np. za matrycę i naprawę płyty a zostanie obciążony kosztami tylko za to co faktycznie zostanie zrobione. Oczywiście cała usługa może się wydawać nieco droższa niż zakup samej, często używanej i nie zawsze sprawnej części na allegro, ale w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzi taniej.
Problemów z samodzielnymi naprawami jest o wiele więcej - postaraliśmy się wymienić te najbardziej popularne.
Czy samodzielna naprawa laptopów jest możliwa? Do pewnego stopnia zawsze możemy spróbować naprawić coś sami. Zawsze można podjąć próbę o ile mamy umiejętności w danym kierunku. Największym problemem są tu fora internetowe i artykuły w różnych gazetach i portalach, które ukazują procesy napraw laptopów i odzyskiwania danych z dysków w prosty i pozornie skuteczny sposób. Napędzeni informacjami z internetu ludzie stają się wręcz specjalistami od psucia własnych urządzeń. Często doświadczamy takich sytuacji w rozmowach z klientami gdzie my mówimy jedno a klient wie, że uszkodzone jest coś innego, bo przeczytał to w internecie. Sporo osób idąc za poradami z forów traci swoje dane ponieważ nie robią kopii danych a instalują system czy robią recovery bez zastanowienia, bo tak im poradzono.
Internet to wspaniałe medium, dające nieograniczoną ilość informacji oraz ułatwiające nam komunikację. Nic jednak nie zastąpi pięciu, dziesięciu czy piętnastu lat doświadczenia. Laptopy to niezmiernie skomplikowane narzędzia a za jeden objaw może odpowiadać kilka do kilkunastu elementów.
Mieliśmy już w swojej wieloletniej pracy wiele dziwnych przypadków ale najbardziej wspominamy sytuację gdy klient naoglądał się filmów o naprawach płyt w piekarniku i upiekł tak też swoją płytę od laptopa HP. Niestety ale większość elementów odpadła od płyty ponieważ temperatura była zbyt duża. Jedyną możliwością jaka pozostała była wymiana płyty głównej co było zdecydowanie droższe od ewentualnej naprawy.
Ja bym się nie brał za naprawę własnego samochodu czy samodzielne leczenie własnych dzieci. Laptop jest tańszym urządzeniem więc ewentualna strata to kilka tysięcy zł. W przypadku gdy masz jakiś problem z laptopem zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę naprawy.