• MASZ PROBLEM Z LAPTOPEM?
  MASZ PROBLEM Z LAPTOPEM?

  Potrzebujesz szybkiej pomocy? Chcesz od ręki poznać koszty naprawy?

   

  CZYTAJ DALEJ

 • SERWIS LAPTOPÓW WARSZAWA
  SERWIS LAPTOPÓW WARSZAWA

  Na tyłach blue City. Ul. Opaczewska 43/8

  Dzwoń 22 8330504

   serwis laptopów megaserwis

 • WYCENA NAPRAWY ZA DARMO
  WYCENA NAPRAWY ZA DARMO

  Niezależnie jaka podejmiesz decyzję.

  Wycena naprawy laptopów i tabletów oraz odzyskiwania danych

  dzwoń 22 8330504

   

matryca matowaMatowe matryce posiadają specjalną powłokę - zwaną polaryzatorem, a zadaniem tej powłoki jest rozproszenie światła zewnętrznego, które pada bezpośrednio na ekran. Ta warstwa zmniejsza intensywność odbijającego się światła zewnętrznego, ale przez nią kontrast i jaskrawość obrazu są mniejsze. Prościej mówiąc, matryca matowa sprawdza się również na zewnątrz oraz w naświetlonych pomieszczeniach, gdyż nie odbija promieni słonecznych. Jest to, niewątpliwie, jej największy atut. Biorąc na celownik matrycę błyszczącą śmiało możemy stwierdzić, że laptopy z błyszczącą matrycą nie są już tak komfortowe w pracy w silnie oświetlonych pomieszczeniach (przy oknie lub na zewnątrz). Refleksy świetlne, czyli tzw. efekt lustra, sprawiają, że zamiast wyświetlanego obrazu, w ekranie widzimy własne odbicie. Praca na takiej matrycy jest wtedy irytująca i zmusza nasze oczy do dodatkowego wysiłku, co wiąże się z pogorszeniem wzroku. Wracając z powrotem do ekranu matowego, możemy zauważyć, że nasycenie kolorów, kontrast, a także jaskrawość obrazu nie są już tak dobrze odwzorowane jak w matrycy błyszczącej. Barwy mogą wydawać się zbyt stonowane, mniej żywe, wyblakłe. Oczywiście wszystko zależy od samego producenta notebooka i technologii jaką zastosował, natomiast takie straty w jakości wyświetlanego obrazu są dla niektórych użytkowników poważnym mankamentem.                    

Kiedy wybrać matrycę matową, a kiedy błyszczącą? W klasie biznesowej, matryca matowa to, można powiedzieć – konieczność. Dlatego zazwyczaj w notebookach biznesowych nie spotkamy matrycy błyszczącej, tylko matową. Przykładami tych serii laptopów są: Hewlett-Packard EliteBook, Lenovo ThinkPad czy również Toshiba Satellite. Dla większości ludzi biznesu, notebooki są mobilnym narzędziem pracy. W związku z czym ważniejsza jest dla nich możliwość komfortowej pracy, niż głębokie nasycenie barw. Tak samo jest w przypadku laptopów biurowych. Matryca matowa dużo bardziej pasuje do zadań wykonywanych w biurze, tj. edycja tekstu czy arkusze kalkulacyjne. Z kolei w notebookach przeznaczonych przede wszystkim do odtwarzania multimediów (filmy, fotografie, gry), bardziej sprawdza się matryca błyszcząca. Przy obróbce zdjęć bądź odtwarzaniu filmów, ważny jest kontrast oraz głębia kolorów obrazu. Najefektywniej błyszcząca matryca sprawdza się w pomieszczeniach przyciemnionych, jednak jej zalety zginą w miejscach mocno nasłonecznionych, gdzie na ekran padać będzie słoneczne bądź sztuczne światło. Osiągniemy wtedy efekt lustra, o którym wcześniej wspominaliśmy.                                                            

O tym wszystkim warto pamiętać przy wyborze laptopa, który ma służyć do domowego użytkowania, ale chcielibyśmy również zabierać go na uczelnię, na wyjazdy. Decyzja o tym jakiego laptopa wybrać,matryca błyszcząca głównie zależy od naszych oczekiwań oraz przeznaczenia sprzętu. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: Co jest dla nas ważniejsze?, czy poświęcić żywsze kolory na grach lub filmach na rzecz komfortu pracy w różnych okolicznościach i pomieszczeniach, a może kolory i kontrast błyszczącej matrycy są dla nas ważniejsze. Po takiej analizie, łatwiej będzie podjąć decyzję.                                                     

Pośród wymagających użytkowników i ekspertów w dziedzinie komputerowej, od dawna toczy się spór, o to czy lepsze są matryce matowe czy może błyszczące. Jest to spór którego nie da się rozwiązać, ponieważ wybór matrycy zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowania notebooka. Obie matryce mają swoje wady i zalety, zatem każda znajdzie swoich zwolenników, a także przeciwników.                        

Laptopy z matrycą matową mają opinie bardziej profesjonalnych i stonowanych, choć dla niektórych są to laptopy zwyczajnie nudne. Stonowane kolory oraz trochę większa ziarnistość obrazu odepchnie użytkowników, którzy poszukują czegoś atrakcyjniejszego wizualnie. W przeciwieństwie do notebooków z matryca matową, notebooki z ekranem błyszczącym uchodzą za nowoczesne i bardziej stylowe. Jednak dla niektórych oznacza to, że są one niepraktyczne. Zatem, co nam po wyrazistych, żywych kolorach, jeśli w większości sytuacji będziemy mieli problem z odbijającym się światłem, co oczywiście utrudni nam pracę.                                                                                                      

Podsumowując, większość laptopów biznesowych oraz biurowych, w standardzie posiada matryce matowe. Pozwalają one na efektywną pracę w każdych warunkach oświetleniowych, dlatego uznawane są za praktyczniejsze. Jednak są powody, aby w typowo konsumenckich, multimedialnych notebookach montowane były błyszczące wyświetlacze. Przy zachowaniu odpowiednich warunków oświetleniowych, będziemy mogli cieszyć się wszystkimi atutami tej matrycy – żywsze kolory, mniejsza ziarnistość obrazu, a także większy jego kontrast. Wybór czy wybrać laptopa z matową czy z błyszczącą matrycą, w ostatecznym rozrachunku, i tak należy do Ciebie.