Czytasz ten artykuł, ponieważ jesteś posiadaczem laptopa Acer Aspire S5 lub Aspire S7, ewentualnie jednego z modeli Toshiba Portege lub Sony Vaio, w których producenci zastosowali dysk SSD RAID 0. Obecnie na rynku nie ma żadnych przejściówek którymi można odczytać dane z tych dysków, a jedyną metodą jest wlutowanie się bezpośrednio w szyny danych SATA i sczytanie danych do komputera oraz rekonstrukcja macierzy Raid. Bardzo możliwe, że sam dysk jest sprawny, a serwis komputerowy, do którego trafił Państwa laptop nie poradził sobie z odczytem danych. Nie jest to niestety prosta czynność i wiele mniejszych firm zajmujących się naprawami komputerów i laptopów może nie mieć wystarczającego doświadczenia aby wykonać taką usługę kompleksowo.
Producenci laptopów chcą za wszelką cenę zwiększyć szybkość pracy komputerów przenośnych wymyślili, że na jednej płytce dysku SSD lub, że z dwóch dysków SSD utworzą macierz RAID 0. Charakteryzuje się ona zwiększeniem szybkości ponieważ zapis każdego pliku jet równoległy na oba dyski w tym samym czasie. Takie rozwiązanie ma niestety jedną wadę. Na żadnym dysku nie ma ani jednego całego pliku, ponieważ w dużym uproszczeniu każdy plik jest podzielony na dwie części, a każda z tych części jest przechowywana na innym dysku. To z kolei wymaga rekonstrukcji macierzy RAID 0 czyli swego rodzaju odzyskiwania danych.
Telefon alarmowy: 720 905 492
Najczęściej stosowanymi dyskami w takiej konfiguracji są: Lite-on CMT256L3M, Lite-on CMT-256L6M, Phison SSE256GTTCR-S80, Kingston SMSR150S3/128G, choć w nasze ręce dostały się również inne modele dysków SSD.
Każdemu klientowi zalecamy wykonywać kopię bezpieczeństwa swoich danych. Niemniej jednak wiele osób jest przeświadczonych, że to zbędna czynność. Jak pokazuje praktyka utrata danych dotyka praktycznie każdego użytkownika laptopa czy komputera i bez kopii zapasowej jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty serwisu takiego jak nasz. Zapraszamy na bezpłatną wycenę.